Başkan Memduh Kuş'dan Açıklama

Beldemiz Afyonkarahisar şehir merkezinin hemen yanında bağlık, bahçelik adeta Afyonkarahisarın akciğerleri konumundadır.

Başkan Memduh Kuş'dan Açıklama

Beldemiz Afyonkarahisar şehir merkezinin hemen yanında bağlık, bahçelik adeta Afyonkarahisarın akciğerleri konumundadır.

Başkan Memduh Kuş'dan Açıklama
01 Haziran 2020 - 22:20

Beldemiz Afyonkarahisar şehir merkezinin hemen yanında bağlık, bahçelik adeta Afyonkarahisarın akciğerleri konumundadır.


Kasabamız arazilerinin Afyonkarahisar – İzmir karayolunun güneyinde kalan kısımlarının çoğunluğu Tarımsal Niteliği Korunacak alanlardır. Bu alanların İmar Planı  20 yıl önce yapılmış olup  bu parsellerde yapılaşma tabanda yüzde 7 ve 2 kattır.


            Toprak Koruma Kanunu çıktıktan sonra arazilerin bölünebilmesi için ağaçlık alanlarda her parçanın 5000 metrekare, diğer yerlerde de her parçanın 10.000 metrekare olması şartı getirilmiştir. Bunun dışında bölünme yapılamamaktadır. Öyle ki imar planında yol olsa bile parsellerde yol terkine İl Tarım ve Orman Müdürlülükleri kanun gereği izin vermemektedir. Dolayısı ile mevcut yollara cephesi olmayan arazilerin vatandaşları bahçelerine geçememektedir.            Erkmen tam  bir çekim merkezi olduğundan son 10 yılda arazi fiyatları yaklaşık 50 kat artmıştır. Miras nedeni ile arazi paylaşımları yapılamamakta, paylaşılamayan araziler anlaşmazlıklar nedeni ile satılmak zorunda kalmaktadır. Hatta kardeşler arasında küslükler yaşanmaktadır.


            Son günlerde belediyemizce bu alanların imara açılacağı, konut alanlarına dönüşeceği, yapılaşmanın artacağı yönünde dedikodular çıkmıştır. Salgın nedeni ile Erkmen’den arazi alma talebi daha da artınca, bazı kişiler bu durumu fırsata çevirmek istemekte, Erkmen arazileri imara açıyor yalanı ile daha pahalıya satış yapmaya çalışmaktadırlar.


            Öncelikle şunu ifade etmek isterim ki Belediyemizce Beldemizdeki Tarım alanların imara açılıp konut alanına dönüştürülmesi gibi bir çalışma kesinlikle yoktur. 2002 yılında yapılan imar planlarımız 2004 yılından önce olduğundan Toprak Koruma Kanunundan muhaf hale gelmiştir.  Yapılmak istenen ve şu anda sadece ön çalışmaları yapılan, zaten mevcut olan tabanda yüzde 7 inşaat alanı ve 2 kat olan yapılaşma şartlarının aynen korunarak sadece yola terk yapılabilmesi ve parsellerin 1000 – 1500 metrekareye bölünebilme olanağının getirilmesidir. Kaldı ki bu çalışma sonrası İmar Kanunun 18. Maddesi uygulaması yapılacak, sonrasında istense de bu alanlarda yapılaşmanın artırılması mümkün olmayacağından ileriki zamanlar içinde yeşilin muhafazası sağlanmış olacaktır. Şu anda düşünce aşamasında olan bu çalışmalar netleşince Belde halkımızın görüşleri alınacak, Belediye meclisimizde konu tartışılacak ve sonunda herkesin ortak kararı uygulanacaktır. Erkmen’den mülkiyet almak isteyen vatandaşların mağdur olmamaları için  doğru bilgiyi belediyemizden almaları önemle rica olunur.


            Son olarak şunu ifade etmeliyim ki bizler görevde olduğumuz sürece yeşil Erkmen’imize gözümüz gibi bakacağız, gelecek nesillere daha güzel ve daha yeşil bir Erkmen bırakmak için vargücümüzle çalışacağız.  


 
                                                                                                                           Memduh Kuş
                                                                                                                 Erkmen Belediye Başkanı
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum