Vali Mustafa Tutulmaz’ın Yaşlılara Saygı Haftası Mesajı

Ülkemizde her yıl 18-24 Mart tarihleri arası “Yaşlılara Saygı Haftası” olarak kutlanmaktadır

Vali Mustafa Tutulmaz’ın Yaşlılara Saygı Haftası Mesajı

Ülkemizde her yıl 18-24 Mart tarihleri arası “Yaşlılara Saygı Haftası” olarak kutlanmaktadır

Vali Mustafa Tutulmaz’ın Yaşlılara Saygı Haftası Mesajı
16 Mart 2018 - 17:25

Ülkemizde her yıl 18-24 Mart tarihleri arası “Yaşlılara Saygı Haftası” olarak kutlanmaktadır. Yaşlılarımız, yaşamları süresince edindikleri derin tecrübeleri, bilgi ve birikimleriyle dünümüz ile bugünümüz arasında adeta bir köprü vazifesi görerek kültürel değerlerimizin, gelenek ve göreneklerimizin yarınımız olan genç kuşaklara aktarılmasına vesile olurlar.

Yaşlılık dönemi herkes tarafından saygı ve itibar görmenin arzu edildiği, minnet ve şükran duygularının en üst seviyede beklendiği hayatın çok hassas ve önemli bir evresidir. Yaşamlarının büyük bir kısmını topluma ve ülkesine hizmet ederek geçirmiş olan büyüklerimizi, yaşlandıkları dönemde memnun etmek, onların hayır dualarını almak çok önemlidir. Bu konuda Peygamber Efendimiz (sav) “Herhangi bir genç yaşlılığından dolayı bir ihtiyara hürmet ederse, Yüce Allah da yaşlandığında ona hürmet edecek kimseler halkeder.” Hadis-i Şerifi’yle yaşlılara nasıl davranılması gerektiği konusunda görüşünü ortaya koymuştur.

Kültürümüzün ve inancımızın bir gereği olarak yaşlılara saygı ve sevgi göstermek, onlara değer vermek, onlara hizmet etmek ve yaşamlarını kolaylaştırmak kısacası ahde vefa göstermek gerekmektedir. Toplumumuzun çoğunluğunu oluşturan genç neslin gerek sosyal yaşamda, gerekse aile hayatında yaşlılarımıza ve büyüklerimize saygı, sevgi ve hürmetle davranmasıyla toplumumuz daha mutlu, huzurlu ve refah içerisinde bir yaşama ulaşır. Bizleri yetiştiren ve topluma kazandıran yaşlılarımıza bizim de yarının yaşlıları olduğumuzu unutmadan gereken sevgi, saygı ve hürmeti göstermeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm büyüklerimizin “Yaşlılara Saygı Haftası”nı kutluyor, sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmelerini diliyor, tüm yaşlılarımızın ellerinden sevgi ve hürmetle öpüyorum.