Dilde Fikirde İşte Birlik
İsmail AKAR

İsmail AKAR

Dilde Fikirde İşte Birlik

18 Ekim 2017 - 20:36

Pazar günü Gazeteci dostum Ahmet Tunca, Ertuğrul Sevim ve Bolvadinli kardeşim Ahmet Akçay ile İhsaniye Kayıhan Beldesindeyiz.. Uluslararası Türk Dünyası Şöleni adı ile Afyonkarahisar Oğuz Boyu Yörükler Türkmenler Derneği tarafından düzenlenmiş etkinliği izliyoruz. Kayıhan Beldesi Ahlatlı mesire alanında bu yıl sekizincisi düzenlenen şölende, önce saygı duruşu yapıldı İstiklal Marşı okundu ve toy duası oldu.

Yurdun dört bir tarafından gelen yüzlerce Yörük ve Türkmenin hasret giderdiği bu etkinliğin Afyonkarahisar’da olması sebebiyle İstiklal Savaşının Afyonlu unutulmaz kahramanı Ali Çetinkaya adının verildiği açıklandı yetkililer tarafından.

DÜNYANIN HARİTASI YENİDEN ÇİZİLİYOR

Önce konuşmalardan kısa bir bölümü paylaşalım sonrada izlenim ve yorumlara geçelim.

Afyonkarahisar Oğuz Boyu Yörükler Türkmenler Derneği Başkanı Şakir Altıntaş açış konuşmasında Afyonkarahisar'ın Kurtuluş Savaşı'nda sadece Yunanlılara karşı değil, yedi düvele karşı savaştığını hatırlattı.Sonra Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı İrfan Tatlıoğlu kürsüye geldi. Tatlıoğlu “Bu yüzyıl dünyanın haritasının yeniden çizildiği bir yüzyıl. Şimdi süper devlet dediğimiz bazı devletler toplanıyorlar önümüzdeki yüz yıllık haritaları çiziyorlar. Önce taşeronlar ile saldırıyorlardı şimdi devlet olarak saldırmaya başladılar” diyordu.

TÜRKİYE GÖNÜL COĞRAFYASI İÇİN GÜÇLÜ OLMALI

Şölende Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz önemli değerlendirmelerde bulundu. Bugün Anadolu'da özgür bir şekilde yaşanıyorsa Afyonkarahisar'da başlayan kurtuluşun önemli bir rolü olduğunun altını çizen Vali Tutulmaz, “Anadolu sadece Türkiye değildir, bizim geniş bir gönül coğrafyamız var. Orta Asya’dan Avrupa’nın içlerine kadar, Kafkasya’dan Afrika’ya kadar çok geniş bir yörede bizim kardeşlerimiz var , Onların Türkiye’ye bağları var. Türkiye ne kadar güçlü olursa onlar da bulundukları yerlerde ayaklarının üzerinde güçlü bir şekilde duracaklardır. Bizim geleneksel gücümüz önceden kılıçtır.Ama günümüzde artık kılıcımızın yanında ilim ve bilimle olmalı.. Bunun için çok çalışmalıyız” görüşünü dile getirdi.

MHP ve AK PARTİ İLGİSİZDİ

Şölene CHP’nin ilgi gösterdiğini MHP ve AK Parti’nin yeterince temsil edilmediğini gördük. CHP Antalya Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, Muğla Milletvekili Prof.Dr Nurettin Demir,Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal ile CHP İl Başkanı Dr.Kemal Demirkırkan vardı alanda.Bu arada etkinlikte sadece İhsaniye Belediye Başkanı MHP’li Şaban Çabuk ile Hocalar Belediye Başkanı AK Partili Ali Arslan bulunuyordu.

Çok geniş alanın etrafı çadırlarla kaplanmış. Çadır kenarlarında yöresel giysi ve ayakkabı satanlar, çay, su, köfte ve benzeri satıcıları nafaka çıkarmanın telaşındaydı.

Şölende ayran ve pilav ikramı da yapıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum