Zor bir süreçten geçiyoruz
Güldane Kaya

Güldane Kaya

Zor bir süreçten geçiyoruz

30 Mart 2020 - 21:47

Zor bir süreçten geçiyoruz, kendi küçük gücü çok büyük olan binlerce kişiyi hayattan koparan, milyonları eve kapatan hepimize adeta bu bir rüyamı diye sordurtan Virüs Covid -19 ve… İnsan düşünmeden edemiyor!

Dünya’yı birkaç büyük para babası yönetiyormuş. Öyle güçlüler ki kendi akıllarınca, Dünya’yı parmaklarında oynatıyorlar. Etrafları kale duvarı gibi; Sivrisinek bile geçemez onlardan izinsiz. Bir düğmeye basarlar, yok ederler değdikleri yeri! Ama kimin güçlü olduğunu gördüler değil mi... İsteyen istediği kadar hesap yapsın, parmağının ucunda oynattığını zannetsin Dünya’yı. Her şeyi inceden inceye hesap yapsınlar. Hesaba katmadıkları tek şey var;

O da: “Allah’ın da bir hesabı olduğunu bilmemeleri” Allah öyle bir silah gönderir ki; bazen Ebabil kuşlarıyla fillerin beynini deler yere çakar küçücük gagalarından attıkları taşlarla, bazen de gözle görülmeyen bir mikropla; darmadağın eder, talan eder Dünya’yı; Kaçacak yeriniz de kalmaz. Diyeceksin ki, o virüsleri laboratuvarlarda üreten de insanlar; sen onu onlara yaptırana bakacasın!

Dünya olarak zor çok zor süreçlerden geçiyoruz, tüm Dünya’yı kasıp kavuran virüs Covid- 19 maalesef ülkemizde de hızlı bir şekilde yayılarak devam ediyor. Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun. Böyle zamanlarda Ülkemizin birliğinin ve dirliğinin devamı için Hacı Bektaş- ı Veli’nin sözünü hatırlamamız sanırım bizleri birbirimize daha bir yakın kılacaktır. Bir Olalım, Diri Olalım, İri Olalım. Sözüyle yola çıkacak olursak birbirimizden desteğimizi esirgemememiz gerektiğini kavrar çevremize daha çok fayda sağlarız. Etrafımızda yardıma muhtaç, yaşlı ve engelli vatandaşlarımıza her ne şartlarda olursa olsun desteğimizi, saygı, sevgimizi esirgememeli büyüklerimizin ve ihtiyaç sahiplerinin onurunu kırmadan onları incitmeden gönüllerini alarak her türlü desteği sağlamalıyız.

Bizler kendimizi hep akıllı sandık, bazı şeyleri yok saydık, saygı gibi, sevgi gibi, her yok saydığımız hayatta, hatta hayvanda, balta vurduğumuz her ağaçta, kirlettiğimiz her su damlasında, zehirlediğimiz her toprak zerresinde ve her sırtımızı döndüğümüz dostumuzda parça parça yitirdik insanlığımızı. Küçük bir Virüs doğanın her anlamda bir parçası olduğumuzu yeniden anlama şansı sundu biz insanoğluna. Küçük dediğimiz bir virüs tüm Dünya’yı parmağında oynatırken bizler küçük kaldık onun karşısında. En başta yazdığım gibi keşke bu bir rüya olsaydı ama değil. Başta Ülkemiz olmak üzere tüm Dünya bu illet virüsle mücadeleyi en az zararla, kayıpla atlamak için olağan üstü mücadelelerle önlemler almaya devam ediyor. Dünya’yı etkisi altına alan bu bela eninde sonu bitecek elbette; Umut var olmaktır, inandığımız şeyler için yaşayalım.

Hep birlikte kurallara uyarak bu zorluğun üstesinden de geleceğimizi unutmayalım. Başka da şansımız kalmadı zaten alınan tedbirlerle şehirlerarası ulaşım ve birçok iş yerinin AVM ’in, parkların, sahillerin, yürüme bantlarının kapatılma kararı ki oldukça yerinde bir karar. O halde ailemiz ve sevdiklerimizle birlikte yaşama dair güzel planlarımız varsa şimdilik en hayırlı gün evde kaldığımız gün olsun. Sevgili okurlar. Hepinizi Allah’a emanet ediyorum. Sağlıkla kalın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum