ŞERİAT DENİLİNCE!..
Şaban Öztürk

Şaban Öztürk

ŞERİAT DENİLİNCE!..

28 Kasım 2021 - 22:13

Türkiye’de, “şeriat” denilince tüyleri diken diken olan tuhaf insanlar var!. Şeriat denilince, el kesmeyi, kafa koparmayı anlıyor bu tuhaf insanlar..Şeriat’ın ne olduğu, ne demek olduğu sadece Türkiye’de bilinmiyor!.Şeriat, hayatın, hakkın, hukukun, insanca ve hakça yaşamanın ve yaşatmanın yol haritası halbuki.. 6 asırlık Şanlı Osmanlı döneminde sadece iki kişinin eli kesiliyor!.Şeriat’ın korkulacak bir şey olmadığını anlatmak için bu kadar yeter aslında ama yetmiyor..Biraz entelektüel ufuk çizmemiz gerekiyor bu konuda kafası karışıklar için!.

****

Türkiye’deki şeriat algısı, İslâm’la savaş stratejisi olan İslamofobi gibi en ürpertici küresel nefret söyleminin Türkiye’de de aynen karşılık bulma şeklidir..

Ama şu ifade daha doğru olur: İslamofobi, dünyanın hiçbir yerinde Türkiye’de olduğu kadar iğrenç ve ilkel nitelikler ve boyutlar kazanabilmiş değil!. Şeriat’ın şeytanlaştırılması Türkiye’nin yaşadığı anakronik laiklik anlayışı, İslâm’ı hayatın her alanından uzaklaştırmakla kalmadı; dünyada eşi benzeri olmayan sığ, ilkel bir İslamofobi biçiminin de tohumlarını ekti..

Sonuçta, İslâm’la ilişkileri sadece ezberlere dayalı, ezberlerini din haline getiren, şeriattan da, İslâm’dan da zerre kadar anlamadığı hâlde nefret eden acınası bir entel dantel gurup meydana geldi..

Halbuki şeriat Müslüman bir toplumda, hayatın ve hakikatin, tabiatın ve insanın korunmasının yegane sigortasıdır gerçek anlamda.. 

****

Din, hakikatin kaynağıdır; şeriat ise hayatın..Din, pınardır; şeriat ise pınardan akan ırmak. Irmak ne kadar gürül gürül akarsa, din de o kadar muhkem bir şekilde hayat bulur, hayat olur ve hayat sunar insanlığa ve bütün varlığa.. İşte hakikatin şifrelerini deşifre edecek, açacak, birer birer önümüze serecek anahtardır 

şeriat..Din’siz şeriat ruhsuzdur. Şeriat’sız din ise hayatsızdır; kurumaya ve çoraklaşmaya, kokuşmaya ve yozlaşmaya; sonuçta, ruhsuzlaşmaya, çölleşmeye mahkûmdur..

Ülkemizde hergün cinayet işleniyor..Kur’an: “Kısasta hayat vardır” buyurur..Şeriatın emri gereği kısasa kısas uygulansa ülkemizde tek bir cinayet, tek bir hırsızlık olmaz!.Aklın yolu birdir!.

Hayırlı günler diliyorum..

29 KASIM 2021 PAZARTESİ 

YORUMLAR

  • 0 Yorum