GURBETTE YABANCI MEMLEKETTE ALMANCI
zekiye doğan

zekiye doğan

GURBETTE YABANCI MEMLEKETTE ALMANCI

01 Nisan 2021 - 21:02

Gurbette olmanın ince sızısını daima yüreğimde taşıdım, nere gitsem benimle birlikte gitti. Bayramlar buruk aile akraba anavatan özlemi bir türlü geçmiyordu. Artık yıllar sonra yılın uzun bir bölümünü Türkiye’de geçiriyorum. Gurbet ve hasret bitmesi gerekiyordu, ama bitmiyor. Biz Gurbetçilerin kaderi buydu: “Gurbette Yabancı Memlekette Almancı“ acı gerçeğini anavatanımda yaşayarak öğreniyordum!

Atalarımın yavruları adına, misafir işçi olarak gittikleri Avrupa’da dördüncü kuşak torunları büyüdüler, şimdi bizde onları bırakamıyoruz. Türk asıllı Avrupalıların kaderini göçmen kuşlara benzetiyorum. Gittiğimiz her ülkeyi kendimize yuva yaptık memleketimiz yaptık, ama anavatana doğduğumuz topraklara hasreti, baba-vatana doyduğumuz topraklarda özlemi, bir türlü bitiremedik bitiremiyoruz!

Antalya’ya geldiğimde ilk kez yalnız bir bayram geçirmiştim. Gurbet ellerde yaşadığım yüreğimdeki ince sızıyı burada da yaşıyordum. Rahmetli badem gözlü yiğit babam için duygularımı mısralara döktüm. Yüklüdür Yüreğim adlı kitabımdan bu şiirimi paylaşmak istedim. Bu vesileyle Gurbet elleri yuva yapan Gurbet kuşlarına, Gurbeti yüreğinde yaşayanlara, vatan hasretini bağrında barındıranlara, vatan barak devlet millet sevdalılarına en derin ve içten duygularla selam olsun…

 

SENİ ÇOK ÖZLEDİM

Şu an saçlarımı okşadığın

Köyümüze gidiyorum

Biraz daha beklersen

Attığın adımların peşinde

Olduğumu bildiriyorum

“Zaman” diyorsun

Kimseye aman demeden

Zamana zalimlere

Meydan okuduğumu

Kulaklarına fısıldıyorum

Islanan badem gözlere

Her daim mendil oldum

Bundan gocunmuyorum

Acımasız bu hayatta

Sözün özün iki gözün

Sağ kolun oluyorum

Kollarının Gurbet ele

Yetmediğini de biliyorum

Sorumlu aramıyorum

Beklesen adam gibi adam

Bekle beni badem gözlüm

Saçlarımı okşayıp

Sarı kızım dediğin

Seni çok özlediğim

Türkmen köye geliyorum…

YORUMLAR

  • 0 Yorum