KİTAPSEVERLİĞİNİ TAÇLANDIRAN BAŞKAN
zekiye doğan

zekiye doğan

KİTAPSEVERLİĞİNİ TAÇLANDIRAN BAŞKAN

21 Ağustos 2020 - 11:25

11/12 Ağustos 2017 yılında Maltepe belediyesinin davetlisi olarak İstanbul’a gittim. Davetliler arasında Türk Asıllı Belçikalı belediye başkanı Emir Kır, başkan yardımcısı Ali Çağlar, PanoramaGent gazetesinin sahibi Cihan Çöl ve eşi Chantal, Belçika müzik grubu ve kitaplarımla ben vardım. Beşçeşme Meydanı’nda yapılan etkinliğe ilgi büyüktü. Protokol’ün konuşmalarından sonra Müzik grubu Türkçe Flemençe Fransızca şarkılar söyledi. Davetliler ve Maltepeliler şarkılara eşlik ettiler. Gecenin sonunda mikrofon bana uzatıldı. Kısa bir konuşmadan sonra davetlilere uygun bulduğum (İnsanız) adlı şiirimi okudum!

 

İNSANIZ

Din dil ırk siyah kırmızı beyaz

Hepimiz dünyalıyız

Kendi norm ve değerlerimizle

Sonuçta hepimiz insanız

Maddiyatın öne geçtiği

Bu zamanda

Maneviyatı çok aramaktayız

Bir içten merhaba

Bir sıcak gülüşe

Kim bilir,

Kim bilir ne kadarda hasretiz

Yüreğimizle barışık değilsek

Başkalarına

Ne kadar gerçekçi olabiliriz

Bazen yüreğimizin derinliğine

İnip sormak gerekir

Yüreğimizle ve çevremizle

Ne kadar dost olabiliyoruz

Ya da bir şekilde

“Dost” diye

“Arkadaş” diye

“İnsan” diye

Yüreğimize aldığımız

İnsanlarla

Ne kadar dost kalabiliyoruz

Dost olabilmek güzel

Dost kalabilmek mükemmel

Dost kalabilmeniz dileğiyle...

 

Okuduğum şiirin ardından daveti adına başkan Ali Kılıç’a ve etkinliğe emeği geçen herkese teşekkür ettim. Etkinlikte vatandaşlarla tek tek ilgilenerek onların soru ve sorunlarını dinlenen başkan Ali Kılıç’ı o halde görmeye değerdi. Etkinlikten sonra protokolle yemeğe geçtik. Muhteşem Maltepe mekanında mükemmel hazırlanmış yemekler eşliğinde Belçika Türkiye arası sohbet koyu, konuklarsa ilgi ve alakadan memnundu. Yemekten sonra beni yanına çağıran Ali Kılıç başkan: “Sizin haberiniz yok mu? Belediyemiz adına Canan hanım, kalan kitaplarınızı satın aldı.” Diyerek güzel geçen etkinliğin sonunu kitapseverliğiyle taçlandırmış oldu.

Şaşırmıştım imza günü için ufak bir pürüz çıkmıştı. Başkanın bu jesti pürüzü telafi etmek mi?

Yoksa şiirim kendisini etkiledi mi?

Bilmiyordum, bunu öğrenme şansına da nail olamadım…

Başkan Ali Kılıç 1980 yılında eğitimini tamamlamak için yurtdışına çıkmış ve Almanya’da yaşamış. Yurtdışı belediyeleriyle kaynaşmak onlarla bilgi alışverişinde bulunmak sanırım oradan kaynaklanıyordu. Bu tür etkinlikleri altı yılı aşkın bir süredir yapıyor. Yaptığı işlerle davetlileri kendine hayran bırakan başkanın Maltepeli kadınlara yönelik yatırımları bilinmesi gereken çok önemli diğer bir konu. Gurbetçi aynı zamanda bir gazeteci geçmişiyle Ali Kılıç başkanı taktir ediyordum!

Bir Gurbetçi olarak bu güzel ve özel anıyı yazmazsam kendisine çok haksızlık etmiş olurdum. Buradan kendisine bir kere daha gönülden teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyor, başarılarının devamını diliyorum. Diğer İllerimizde ve ilçelerimizde bu tür etkinliklerin yapılması vatandaşlara renkli düşünceleri beraberinde getirecektir. Birbirimizle bilgi alış verişinden sonrada kitapsever insanlarımız çoğalacaktır…

YORUMLAR

  • 0 Yorum