AFYONKARAHİSAR SİYASETTE 81 VİLAYETİN TÜRKİYE ÖZETİ
Hüseyin Demir

Hüseyin Demir

AFYONKARAHİSAR SİYASETTE 81 VİLAYETİN TÜRKİYE ÖZETİ

08 Haziran 2021 - 15:45

Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa ilçesinde açılan dava sonrası yeniden belde olan ve belediye seçimleri hazırlığının yapıldığı Güney' Beldesinde vatandaşlar 6 Haziran'da sandık başına gitti. 

Türkiye’nin gündemine oturan Güney beldesindeki Pazar günkü seçim sonuçlarına baktığımızda, da Afyonkarahisar’ın 81 vilayetin siyasette özeti olduğunu görmekteyiz.  

8 adayın yarıştığı seçimde 1704 seçmen oy kullanıyor. AK Parti'nin adayı Erol Karabacak oyların yüzde 63,6'sını alarak ipi göğüslüyor. En yakın rakibi BBP'nin adayı yüzde 31,4 oy oranında kalırken, İYİ Parti'ye 23, Saadet Partisi'ne 4, CHP'ye 29, Gelecek Partisi'ne 17 oy çıkıyor. 

Seçim sonuçları erken seçim isteyen muhalefete de cevap niteliği taşımaktadır. 

Her girdiği seçimi kaybetmiş genel başkandan, oy oranı yüzde 1 olanlar bile erken seçimden bahsediyor. Yetkililerin açıklamalarına göre seçimler zamanında yapılacak. Var sayalım seçimler erken yapılsa dahi sonuçların Güney seçiminin sonuçları gibi sonuçlanacağı görülmektedir.  

Ve dahi, siyasal şartlar bakımından erken seçimi doğuracak hiçbir neden de görünmüyor. 

Muhalefet bir demokraside her zaman erken seçim isteyebilir, çünkü muhalefetin iktidara gelmesi için sandığın önüne gelmesi lazım. Ama sonuçta erken seçim olabilmesi için iki temel kuralın olması lazım. Bunlardan bir tanesi siyasi atmosferin buna müsait olması lazım.  

Yani mevcut hükümetin ülkeyi yönetemez durumda olması lazım,  

Peki bu günkü durum nedir? Pandeminin getirdiği küresel krizden %7 büyüyerek çıkan bir ülke var.  

Ciddi başarısızlıklar içinde olması lazım,  

Ne yaptı hükümet? Türkiye’nin en büyük terör sorununu çözdü, savunma sanayi sininde ülkeyi bölge lideri haline getirdi 

Halk desteğinin ortadan kalkmış olması lazım.  

Son Güney belde seçiminde de görüldüğü gibi ve dahi diğer muhalefet partilerinin yaptığı kamuoyu araştırmalarında bile AK Parti, ikinci parti ile arasındaki fark neredeyse yarı yarıya bir şekilde Türkiye’de açık ara birinci parti olarak çıkıyor. Siyasal şartlar bakımından erken seçimi doğuracak hiçbir neden görünmüyor. Buna rağmen erken seçimi yinede ağzından düşürmeyen parti genel başkanlarının amacı anlaşılıyor ki, partiyi iktidara getirmek değil, sadece ve sadece genel başkanlıklarını korumaktır. 

Hâlbuki millet muhalefet partilerinden Erdemli siyaset yapmalarını, milletin öz değerlerine saygı duymalarını, sahip çıkmalarını, milletle beraber hareket etmelerini istemektedir. 

Evet, bu millet muhalefetten, asabiyet yerine milletin dünyevi ve uhrevi ihtiyaçlarını anlaması, bu konular üzere iktidarın eksiği, yanlışı varsa dile getirip eksiği giderecek yasaları çıkartma mücadelesi içinde olduğunu görmek istemektedir. 

Evet, bu millet muhalefetten kendi içinde öz eleştiri yapıp,  Gayri milliliği, vesayetçiliği, yalan ve iftira politikasını, benim adamım olsunda taştan çamurdan olsun düşüncesini bırakıp, Demokrasiyi, hukuku ve dahi ahlakı ortak vatan anlayışı olarak görmesini istemektedir. 

Evet, bu millet muhalefetten iktidar partisinin yaptığı her icraatına karşı cephe almayı, Ak Partinin anti tezi olarak konumlanmayı bırakıp, partisinin kendi varlığını kendi tezleriyle göstermesini istemektedir. 

Evet, bu millet muhalefetten iktidar olduklarında,  

SIHA üretimini durdurmayacaklarını, savaş gemi projelerini iptal etmeyeceklerini, savunma yatırımlarını askıya almayacaklarını, Suriye den asker çekmeyeceklerini, dışarıdaki askeri üstlerimizi kapatmayacaklarını, terör koridorlarını açmayacaklarını, terörün yine sokaklara inmesini sağlamayacaklarını, Laiklik ilkesini bir din olarak algılayıp, milletin öz inancından üstün görüp Müslümanları ikinci sınıf vatandaş yerine koymayacakları ile ilgili millete söz verip milleti ikna etmelerini ve de sözlerini tutmalarını istemektedir.   

İşte o zaman milletin eli sandıkta muhalefet partisine mührü basar. Muhalefet İKTİDAR olur. 

Selam ve dua ile. 

08-06-2021 

YORUMLAR

  • 0 Yorum